What's happening?

Video Kaynakları 0 Görüntülenme Report Error

  • Türkçe Altyazılı
Yağma Anıları

Yağma Anıları

Mar. 18, 2004Switzerland120 Dak.PG
Your rating: 0
9 1 vote

Synopsis

Yıllar süren bir yozlasma sürecinden sonra arjantin ekonomisi 2001′ de dibe vurdu ve sonucunda siddetli sokak gösterileri patladi.
Otuz yildan fazla zamandir kiskirtici siyasi belgesel ve kurmaca filmler yaratan Fernando Solanas, Bulut’tan alti yil sonra yeniden belgesellere dönüyor. Toplumsal Soykirim, Arjantin’in sistematik olarak yagmalanmasini gözler önüne seriyor – bir diktatör veya askeri cunta tarafindan degil, demokratik yollarla seçilenler tarafindan. Solanas özellikle Aralik 2001’deki mali çöküs ve halk ayaklanmasindan sonra bir film kamerasinin objektifinden, Arjantin’in kolektif hafizasinin parçalarini topluyor.

Orijinal ismi “Memoria del saqueo” (Yagma Anilari) olan “Toplumsal Soykirim”, Arjantin’in içinden yeni çikmaya basladigi mali krizin tarihini anlatiyor.Film 7 yil boyunca süren askeri diktatörlügün 1983’te düsmesiyle basliyor; uluslararasi kredi kuruluslarinin empoze ettigi ve korkunç toplumsal sonuçlara yol açan neo-liberal model çerçevesinde Arjantin’i kisa ömürlü bir “basari hikayesi”ne dönüstüren, nihai olarak 2001’deki siyasi ve ekonomik çöküs ile sonuçlanan yapisal reformlar ve özellestirmeler ile devam ediyor.

Film, 19 ve 20 Aralik 2001’de yagma ve ayaklanma ile beraber devam eden kitlesel “cacerolazos” – insanlarin tencere ve tavalara vurarak gerçeklestirdigi spontane protesto- eylemi ile sona eriyor.Söz konusu eylemler, Ekonomiden Sorumlu Bakan Domingo Cavalo ve o zamanlar baskan olan Fernando de La Rua’yi istifaya zorlamisti.Kültürle ilgili bir çalisma oldugu açiklanan “Toplumsal Soykirim”, ülke çapinda okullarda gösteriliyor.

Yağma Anıları
Yağma Anıları
Yağma Anıları
Yağma Anıları
Yağma Anıları
Orijinal İsmi Memoria del saqueo
IMDb Rating 7.9 935 oy
TMDb Puanı 7.4 9 oy

Yönetmen

Oyuncular

Mick Jagger isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)
Keith Richards isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)
Ron Wood isHimself (archive footage)
Himself (archive footage)
Fernando E. Solanas isNarrator (voice)
Narrator (voice)

Similar titles

Amerikan Tiyatrosu
Yörüngeye İlk Çıkış
Ve Tren Yürüyor
İleri, Sovyet!
Harlan County U.S.A.
Ve Ben Hala İnanıyorum
Fırınların Saati
Moskova
Vladimir Mayakovski
Ev Karadır
Friedrich Engels’in Gençliği
Çıraklar