What's happening?

Video Kaynakları 0 Görüntülenme Report Error

  • Türkçe Altyazılı
Akıntıya Karşı Behice Boran

Akıntıya Karşı Behice Boran

Your rating: 0
9.5 4 votes

Synopsis

Belgesel Türkiye’nin ismini 50’li yıllarda “Türk Barışseverler Cemiyeti” ile duyduğu Behice Boran’ın başarılı ve öncü bir akademisyen, mücadeleci bir barışsever, sosyalist bir milletvekili, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve bir sıra neferi olarak portresini çiziyor. Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinin yanı sıra, Boran’ın yoldaşları, dostları, öğrencileri ve konunun uzmanları ile yapılan kırktan fazla röportaj, Boran’ın günlük yaşamına da ışık tutuyor. Sıdıka Su, Fatma Başaran, Mübeccel Kıray, Meliha Boratav, Nihat Sargın, Sadun Aren, Tarık Ziya Ekinci, Alp Selek, Yalçın Cerit, Osman Sakalsız, Metin Çulhaoğlu, Nurten Arıcan, Ersin Salman, Bekir Yenigün, Mihri Belli, Sevim Belli, Nabi Yağcı, Gökhan Atılgan ve Aydın Engin, röportajlarıyla belgeselde yer alan isimlerden sadece bir kısmı.

SineGöz Film Atölyesi tarafından 2006 yılında hazırlanan belgesel 2006 yılı Mayıs ayında İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerekleştirilen galanın ardından Ankara, İzmir, Manisa ve Denizli’de de seyirciyle buluşmuştu. Film ayrıca 28 Şubat 2009 tarihinde Berlin NaunyRitze Sineması’nda gösterildi.

Belgeselde yer alan röportajların kapsamlı dökümlerinin yanı sıra filmin DVD kopyasının da yer aldığı “Akıntıya Karşı Behice Boran” adlı kitap çalışması da 2009 yılında Güzella Bayındır imzasıyla Yazılama Yayınevi tarafından yayımlandı.

Yapım Tarihi – Mayıs 2006
Süre – 00:44:00
Format – Belgesel, Renkli, Türkçe, DV

Yönetmen – Güzella Bayındır, Gülzerin Kızıler, Onur Küçükarslan, Özge Özyılmaz, A. Şule Süzük
Yapımcı – SineGöz Film Atölyesi

Senaryosu, kurgusu, çekimleri ve prodüksiyonu bütünüyle kolektif bir çalışmanın ürünüdür.

Akıntıya Karşı Behice Boran

Yönetmen

Yönetmen

Oyuncular

Similar titles

Özlem
Ev Karadır
Sovyet Kadın Savaş Pilotları
Friedrich Engels’in Gençliği
İspanya Toprağı
Vladimir Mayakovski
Yörüngeye İlk Çıkış
Ve Ben Hala İnanıyorum
Küçük Güzeldir
Ve Tren Yürüyor
Amerikan Tiyatrosu
Harlan County U.S.A.