What's happening?

Video Kaynakları 0 Görüntülenme Report Error

  • Türkçe
Akıntıya Karşı Aziz Nesin

Akıntıya Karşı Aziz Nesin

Your rating: 0
8.8 4 votes

Synopsis

“Akıntıya Karşı… Aziz Nesin” belgeseli, bir yılı aşkın bir emeğin ürünü. Aziz Nesin’i, mücadelesini, temsil ettiği değerleri hatırlatmak ihtiyacı ile yola koyulan SineGöz Film Atölyesi, aydın kavramının “yazar-çizer”liğe indirgendiği bir dönemde, Türkiye toplumunun Aziz Nesin gibi ilerici, cesur ve mücadeleci bir aydına duyduğu ihtiyacı vurguluyor, Aziz Nesin’in hayatını ve mücadelesini aktarırken…

46 dakikalık belgesel, dört bölümden oluşuyor. Aziz Nesin’in çocukluğunun anlatıldığı ilk bölümde Nesin’in ailesi, ada yaşamı, çektiği zorluklar konu ediliyor. Yazarlığının, mücadelesinin, kişiliğinin işlendiği ikinci bölümün öne çıkan başlığı ise, “Aydınlar Dilekçesi”.

Üçüncü bölüm ise, 37 aydının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı ile olayın ardından devlet tarafından “kışkırtıcılık yaptığı” iddiasıyla Aziz Nesin’e açılan dava anlatılıyor. Son bölümde, Nesin’in yaşayan miraslarından Nesin Vakfı işleniyor.

Belgesele röportajlarıyla katkı koyan isimler, Demirtaş Ceyhun, Ali Nesin, Vedat Türkali, Zeynep Oral, Oğuz Aral, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Lütfi Kaleli, Aydın Engin, Barış Pirhasan ile vakıf çocukları ve görevlileri.

Belgesel daha önce İstanbul, Ankara, Diyarbakır’da ve Antalya Film Festivali’nde yarışma dışı programda gösterildi.

Senaryosu, kurgusu, çekimleri ve prodüksiyonu bütünüyle kolektif bir çalışmanın ürünü olan belgeselin yönetmenleri, Güzella Bayındır, Gülzerin Kızıler, Onur Küçükarslan, Özge Özyılmaz ve A. Şule Süzük. Filmi, oyuncu Uğur Polat seslendirdi.

Akıntıya Karşı Aziz Nesin

Yönetmen

Yönetmen

Oyuncular

Similar titles

Devrimin Dostları ve Düşmanları (Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti)
Küçük Güzeldir
Surplus – Tüketiciler Nasıl Terörize Edildi
Yörüngeye İlk Çıkış
Vladimir Mayakovski
Harlan County U.S.A.
Ve Tren Yürüyor
İleri, Sovyet!
Ve Ben Hala İnanıyorum
Amerikan Tiyatrosu
Sovyet Kadın Savaş Pilotları
Moskova